Solr önbellek 3 tip kisa bir rehber

Solr olarak dahili önbellek üç tipi vardir. Bu önbellege düzgün kurmak eger uygulama performansini önemli ölçüde gelistirilebilir.

Solr önbellege dikkatle uygulama gerçek kullanim verilen yeterince dikkate sonra kullanilmalidir. Bize 3 önbellege daha yakindan göz atalim.

FilterCache: Bu önbellek iade belgeleri siparis ve böylece alaka ya siralama alanlari dayanan bir sorgu önbellege alma için uygun degildir olacaktir. FilterCache belge kimlikleri sirasiz dayanmaktadir. Bu filtre sorgular önbellege alma için kullanilir. Ayrica belirli bir sorgu için tüm dizin karsisinda dogru belgeleri filtrelemek için bilgileri depolar.

QueryCache: Bu önbellek en uygun boyutu önbellege sik sorulan sonuçlarina göre karar verilmelidir. QueryCache siparis belge kimlikleri dayanmaktadir. Normal sorgu sonuçlarini önbellege alma için kullanilir. Ayrica FilterCache bütün dizin için sonuçlar önbellege ise sadece, geri belgeler önbellege FilterCache ile karsilastirildiginda çok daha az RAM.

DocumentCache: Bu önbellek alma hizi artar saklanan alanlari saklar. Hiçbir istek saklanan alanlari için disk alani kullanmak zorunda böylece Solr bellekte belgeleri önbellege alir. Depolanan alanlarda en sik bulunanlar listesinde ekranlar için kullanilan bu çok degerli olabilir. Bu önbellek büyüklügü Solr bir istek sirasinda bir belge yeniden almak gerekmez saglamak amaciyla, en az * ayarlanmalidir.

Unutulmamasi gereken bazi önemli noktalari

1. Autowarm degeri kontrol etmeyi unutmayin. Bu kaç girdilerini eski önbellekten almak ve endeks yeni bir görünüm açilir yenisini koymak için Solr söyler. Diger iki önbellege iyi bir dolgu vermek için yeterince büyük bir büyük bir degere ihtiyaç duyarken belge önbellegi, autowarmed edilemez.

2. Her zaman Solr yönetici web gösterilmistir önbellek istatistiklerini kontrol. Çok düsük isabet oranlari önbellek yarardan çok zarar yapiyor olabilir anlamina gelir. Çok yüksek tahliye orani önbellek çok küçük oldugu anlamina gelebilir ve ayni zamanda yarardan çok zarar yapiyor olabilir. Ayrica, son olarak SolrCaching üzerinde Solr Wiki kontrol edin ve en iyi performans için uygun ayarlari kullandiginizdan emin olun unutmayin.

Solr önbelleklerini kullanarak büyük ölçüde kurumsal arama uygulama performansini artirabilirsiniz.