bilgisayar virüsleri kurtulmak için gizli

Virüsler can sikici olabilir ve son derece yikici olabilir, ancak onlar önlemek için oldukça kolay olabilir. Bilgisayarinizda her zaman çalisan bir anti-virüs programi varsa, hem de e-posta ekleri açilis büyük özen, oran bilgisayar virüsü serbest kalacak olan.

Virüslerin çogu e-posta yoluyla iletilir. Ne yazik ki sadece tanimak adreslerden e-postalari güven için yeterli degil. Birçok e-posta virüs aslinda kendi adres defterinde bulunan e-postalari kendilerini e-posta gönderecegiz. Bu bir “güvenli” adresinden bir e-posta aslinda virüs içeren anlamina gelir. Eger gönderen tanimak ve yaptiginiz olanlardan her zaman virüs taramasi ekleri olmayan herhangi bir e-posta atmak gerekir.

Su anda bilgisayarinizda çalisan anti-virüs yazilimi yoksa verilerinizi ve tüm bilgisayar risk altindadir. Bu endise maliyeti ise, hiçbir bahane. Çogu anti-virüs programlari ücretsiz 50 $ her yerde çalisir.

Anti-virüs programlari virüs imzalari bakarak çalisir. Eger herhangi bir dosya aldiginizda yazilimi tarama ve bir virüs imza bulmalisiniz sizi uyaracaktir. PC’nizi kullanarak olmayacak Çogu isteginiz ya da planlanan zamanda tam sistem tarama için izin verir. Bir virüs bulundugunda en yazilimi silme veya karantinaya gibi çesitli seçenekler, verecektir.

Bu sizin anti-virüs yazilimi güncel tutmak çok önemlidir. Virüs imzalari veya kodlama kaliplari, çok benzer olsa da, degisiklik yapmak ve güncellestirilmis bir programi yoksa bir virüs tespit edilmemis tarafindan gizlice olabilir. Çogu program otomatik olarak veritabanlarini güncellemek ya da bir güncelleme oldugunda sizi uyarir.

Anti-virüs yazilimi virüslere karsi en iyi koruma da, her zaman mükemmel degil. Kendi bilgisayarlarina dosya eklerken Kullanicilar CD ve DVD indirme, hatta, e-posta yoluyla, büyük bir dikkat etmelisiniz. Harici bir kaynaktan dosya alma ve sabit sürücü, bunlari aktarirken zaman da bir bilgisayar virüsü aktarma riski vardir. Her zaman virüs eklemeden önce herhangi bir dosya tarama ya da hemen gerekirse sonra olmalidir.