linux sürümleri geçis ögrenmek

Linux kullanmaya basladi varsa, her sey için seçenekler binlerce oldugunu fark edeceksiniz. Bu uygulamalar, arayüz ve çesitli fonksiyonlari ile kullanabileceginiz birçok farkli dagilimlar oldugu anlamina gelir. Eger kullandiginiz dagitim gibi olabilir, ama daha iyi gibi olabilir baska bir sürüme geçis yapmak isteyebilirsiniz. Bunu nasil geçis yapabilir?

Ne var silme ve üzerinde baslamadan önce, rasyonel baslar ve yapilacak test etmek gerekir. Yeni dagitim KDE Gnome geçis gibi farkli bir arayüz varsa, su anda kullanmakta oldugunuz dagitim yeni arayüzü kurmayi düsünün. Bu bunu gibi olmadigini görmek için buna alismasi izin verir.

Baska bir strateji, bir sanal makine ya da canli bir CD kullanmaktir. Bu yeni dagitim alismak izin verir. Eger gerçekten ya da degil gibi olmadigini ögrenmek için bir veya iki hafta için kullanmayi deneyin.

Eger geçis yapmak için gidiyoruz, bir kaç sey yedeklemek gerekir. Eger olmasi gereken en önemli dosya ev klasördür. Birçok sadece gösteriyor klasörleri yedekleme bir hata yapar. Bu tüm ayarlarinizi beri gerçekten gizli klasörleri vardir gerekenler. Eger dagilimlari arasinda benzer uygulamalar kullaniyorsaniz program vardi gibi fonksiyonlari böylece, ayarlarinizi hala orada olacak.

Ayrica en az yedekleme kullandiginiz programlari gerekir. Yeni dagitim bunlarin çogu yerine, ancak herhangi bir özel programlar ve gereken uygulamalar varsa, bu yedeklenen alacak.

Bir kez, yeni sistemi kurmak sürükle ve de gizli klasörleri ile giris klasörü birakin ve size ihtiyaciniz gibi sistem sadece çalismasi gerekir.