peer-to-peer dosya paylasimi (p2p) ve casus yazilim

Hiçbir sey peer-to-peer dosya paylasimi (yani bittorrent veya gnutella gibi aglar, vb paylasim dosyasi) yanlis olsa da, hemen hemen tüm gerçek kullanim yasadisidir. Peer-to-peer dosya paylasim aglari baskin kullanimi peer-to-peer ag üzerinde digerleri ile, genellikle yasadisi müzik dosyalari, video, yazilim ve diger korumali veya telif hakkiyla korunan içerik, paylasmaktir.

Hukuki sorunlar bir yana, dosya paylasim aglari / yazilim casus yazilim ve virüs bilgisayarinizi savunmasiz. Bu aglarin pek çok dosya içlerine gömülü casus yazilim var. Buna ek olarak, bu peer-to-peer aglar için yazilim asagidaki sekillerde casus yazilim için bir bilgisayar veya ag açik birakabilir:

Dosyalari arasinda her türlü ikili yürütülebilir dahil, paylasilabilir. Casus yazilim ve virüs bu tür dosyalari içine gömülü ve ne zaman bilgisayariniza bulastirmak açilabilir.
# Bazi peer-to-peer programlari kendilerini peer-to-peer programi yüklendiginde kurulur onlarla birlikte casus yazilim var.

Sonuç oldukça çirkin bir durumdur. Sisteminizde peer-to-peer yazilim körü birkaç delik casus anlasilmak saglayan, yapar, ancak bazi yazilim da insanlar es bilgisayarda olusturmak için seçeceginiz herhangi bir dosyayi almak için izin zayiflik içeriyor sadece.