scada nedir

SCADA Denetleme Kontrol ve Veri Toplama anlamina gelir. Bu sistem temelde fabrika veya uzak yerlerde kurulu olan çesitli sensörlerden gelen bilgileri toplar. Daha sonra toplanan verilerin tamami daha fazla isleme ve depolama için ortak ya da merkezi bilgisayara gönderilir. Bu terim, su yönetimi, Güç sektörü, çevre kontrolü ve üretim birimleri gibi çesitli küçük ve büyük ölçekli sanayi kontrol ve yönetim çözümleri sembolize etmek için kullanilir.

SCADA iletmek ve sinyalleri alacak gibi sensörler gibi aglar, kontrolörler, yazilimlar ve donanim, içerir. Bu sensörler sitesinden veri toplamak ve merkezi sisteme gönderir. Merkezi sistem beyin gibi çalisan Uzak Terminal Birimleri (ayni zamanda RTU denir) vardir. RTU mantik belirli bir dizi için programlanmis olan ve daha sonra buna göre verileri islemek.

Insan girisim parametreleri degistirme veya yeniden programlama için RTU izin verilir. Bu bir gerçek zamanli sistem ve sayaç okuma günlük hem de sensörlerin statüsünde çesitli degisiklikler koruyacaktir. Insan müdahalesi için SCADA Insan Makine Arayüzü (HMI) sahiptir. Islendikten tüm veri insan tarafindan görülebilir yerdir. Bir sonra herhangi bir degisiklik yapmak için ise bu degisiklikleri de programlanabilir lojik kontrol araciligiyla bu sonunda yapilir. Bu HMI HMI grafikler veya tablo seklinde insan denetleyicilerine mevcut veri toplamak ve daha sonra nerede gelen veri ile baglantilidir.

Bu sistemler, hava yönetimi yani sira nükleer santralleri gibi büyük ölçekli sanayi için de küçük ölçekte son derece yararlidir. Bu sistemler piyasada kolayca kullanilabilir ve çok uygun maliyetle ihtiyaçlarina göre özellestirilebilir.